Nowy komputer, nowe możliwości

3artZakup nowego komputera to tylko pozornie inwestycja bardziej kosztowna niż utrzymywanie starego sprzętu, czy też jego rozbudowa. Dynamika rozwoju nowoczesnych technologii sprawia, że sprzęt komputerowy starzeje się w zawrotnym tempie. Dlatego też warto pamiętać, że nawet jeśli używamy komputera głównie do obsługi edytorów tekstu czy kilku niezbyt wymagających programów, również musimy dokonywać ich cyklicznej wymiany na nowe.

 

Lepiej więc pomyśleć o zakupie odpowiednio wcześniej, by mieć czas na podjęcie przemyślanej decyzji. Tym razem chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka porad związanych z wyborem nowego komputera, podpowiadamy również jak zadbać o posiadany sprzęt.

 

Nie zapomnij o konserwacji

Użytkownicy często zaniedbują regularne przeprowadzanie odpowiedniej konserwacji, pozwalającej na przyspieszenie pracy naszego komputera. Czynności, o których warto pamiętać, to przede wszystkim:

  • przeprowadzanie defragmentacji twardego dysku – narzędzie systemowe zwane Defragmentatorem dysków ułoży pliki na naszym dysku w taki sposób, by system mógł otrzymać do nich szybszy dostęp,
  • porządkowanie dysku – systemy operacyjne, w tym również Windows, oferują swoim użytkownikom programy umożliwiające bezpieczne oczyszczanie dysku, analizę zgromadzonych danych, a także bezpieczne usuwanie takich nieużywanych zasobów jak: pliki tymczasowe, internetowe pliki pamięci podręcznej czy niepotrzebne pliki programów.

 

Praca na wysłużonym sprzęcie

Komputer, który swoje najlepsze dni ma już dawno za sobą, jest zazwyczaj bardziej awaryjny. Również dostęp do zgromadzonych danych oraz korzystanie z nich, przetwarzanie i modyfikacje, stają się procesem bardziej czasochłonnym. Podobne problemy powodują zniechęcenie u pracowników, a co za tym idzie, zmniejszenie wydajności, a może i jakości pracy. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest zwyczaj wyłączania programów antywirusowych w celu przyspieszenia działania komputera, a przecież kilkuletnie pecety, pracujące na starszym oprogramowaniu, mogą stać się łatwiejszą ofiarą hakerów czy niebezpiecznych wirusów. Kolejnym problemem jest niekompatybilność. Komputer może nie chcieć pracować z nowocześniejszymi programami i systemami, bądź też obsługiwać je z większą trudnością. Bywa także, że po zainstalowaniu nowego programu czy sterownika, następuje zakłócenie pracy systemu.

 

Pożyteczna nowość

Decydując się na zakup nowego komputera warto zastanowić się nad jego poszczególnymi komponentami. Poniżej zamieszczamy krótki opis kluczowych elementów.

 

Procesor

Obecnie produkowane procesory dysponują dwoma lub czterema rdzeniami, dzięki czemu komputer jest w stanie wykonywać jednocześnie kilka zacząco obciążających procesor zadań, co nie było możliwe w przypadku procesorów jednordzeniowych starszej generacji. Możliwe jest więc uruchomienie kilku „ciężkich” aplikacji i płynne przełączanie się pomiędzy nimi bez problemów z wydajnością komputera.

 

System operacyjny

Nowsze wersje systemów operacyjnych oferują większą stabilność pracy oraz zaktualizowane funkcje zabezpieczeń. Najchętniej używanym systemem jest wciąż Windows XP, choć liczba użytkowników korzystających z nowszych wersji Windows – Vista i Windows 7 – systematycznie się zwiększa. Przy wyborze systemu warto wziąć pod uwagę bezpłatny system Linux, który dzięki coraz łatwiejszej instalacji i przyjaźniejszemu interfejsowi zaczyna powoli zdobywać rynek biurowy i domowy. Rządy kilku państw europejskich zdecydowały nawet o wprowadzeniu Linuksa do komputerów administracji państwowej.

 

Pamięć RAM

Standardowo pamięć RAM (ang. Random Access Memory) dla współczesnych komputerów to minimum 1 GB. Warto jednak zainwestować nieco więcej i wybrać 2 lub 4 GB. Nie jest to duży wydatek, a jednak poprzez przyspieszenie poszczególnych procesów w istotny sposób zwiększa komfort pracy.

 

Dysk twardy

Pojemność dysków twardych przekroczyła obecnie 250 GB – jest to wartość minimalna. Bardziej wymagający użytkownicy mogą wybrać dyski o pojemności nawet do kilku TB (terabajtów). Duża pojemność dysku przydatna jest w przypadku konieczności przechowywania znacznej liczby plików o dużych rozmiarach, takich jak materiały wideo czy audio.

 

Napędy optyczne

Komputery starego typu były wyposażone jedynie w stacje dyskietek. Dziś nośnik informacji, jakim jest dyskietka odchodzi w przeszłość. Nowoczesne komputery wyposażone są w napęd CD/DVD z funkcją nagrywania. Pozwala ona nie tylko na bezpieczniejsze przenoszenie danych, ale również umożliwia ich sprawną archiwizację. Warto przy okazji wspomnieć, że dane zapisane na takich płytach nie są wieczne (w zależności od sposobu przechowywania nośnika dostęp do danych może wynieść od 2 do 5 lat) – należy pamiętać o ich regularnym kopiowaniu na nowe nośniki.

 

Inne nośniki danych

Do przechowywania ważnych danych warto wykorzystywać dodatkowe nośniki, np. zewnętrzne dyski twarde czy pamięci flash (pendrive). Szybkie kopiowanie danych umożliwia wyjście USB instalowane w każdym współczesnym komputerze.

 

Niezbędne dodatki

 

Monitory – kineskop czy ciekły kryształ?

Monitory kineskopowe (CRT: ang. Cathode-Ray Tube) powoli wychodzą z użycia (nie są już produkowane), jednak wciąż są obecne w wielu miejscach pracy ze względu na ważne zalety: bardzo dobre odwzorowanie kolorów oraz brak efektu zanikania obrazu pod kątem. Jednocześnie trzeba też pamiętać o wadach, takich jak bardzo duże rozmiary oraz ciężar, poza tym wykorzystywany obszar monitora jest mniejszy od nominalnego.

 

Następcami monitorów CRT są ekrany ciekłokrystaliczne (LCD: ang. Liquid Crystal Display), oferujące obraz wyraźniejszy, stabilniejszy i pozbawiony efektu migotania. Zużywają one mniej prądu i nie powodują dodatkowego podgrzewania pomieszczeń. Nie odkształcają obrazu i wytwarzają mniejsze pole magnetyczne oraz są mniej szkodliwe dla wzroku. 15-calowy ekran LCD oferuje wielkość ekranu porównywalną z tradycyjnym monitorem 17-calowym. Systematyczne tanienie technologii wytwarzania takich ekranów powoduje, że coraz większe i doskonalsze monitory trafiają do mniej zasobnych odbiorców.

 

Drukarki – igła, atrament i laser

Drukarka igłowa, niegdyś bardzo popularna ze względu na niskie koszty eksploatacji, jest jeszcze ciągle chętnie używana w różnego typu instytucjach. Wprawdzie pozwala ona jedynie na wydruk tekstu, jednak oferuje wykonanie go w kilku kopiach, dlatego szczególnie chętnie używa się jej do drukowania faktur i dokumentów podobnego typu.

 

Jednak na rynku prym wiodą aktualnie drukarki atramentowe, oferujące wysoką jakość wydruku, niestety przy nie najniższych kosztach. Dlatego też, jeśli nie chcemy niepotrzebnie mnożyć wydatków, dokonując zakupu tego typu sprzętu warto pamiętać że:

  • droższym jest rozwiązanie, w którym atrament jest zintegrowany z głowicą, tańszym natomiast opcja, w której wymienić można sam nabój z atramentem,
  • kolory zużywają się w różnym tempie, dlatego też lepiej gdy znajdują się one w oddzielnych pojemniczkach (ta opcja powoduje jednak wydłużenie procesu drukowania),
  • tania drukarka oznacza drogą eksploatację, zatem oszczędzanie na tym zakupie przyniesie zwiększone koszty w przyszłości.

 

Działanie drukarek laserowych można porównać z pracą wykonywaną przez kserokopiarkę. Zaletą tego rozwiązania jest nierozmywanie się druku pod wpływem wody oraz duża prędkość wykonywania zadań – pod warunkiem, że drukujemy większą ilość stron. Urządzenie musi się bowiem nagrzać, co wydłuża czas wykonania zadania przy druku pojedynczych stron. Niestety, tego rodzaju sprzęt wymaga cyklicznej wymiany poszczególnych, ulegających zużyciu, elementów. Wykazuje on także zwiększony pobór prądu. Jednak miesięczna obciążalność tych urządzeń jest, w stosunku do drukarek atramentowych, znacznie większa.

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Państwu wybór odpowiedniego sprzętu.