Cyberwiedza

5artInternet wręcz pęka w szwach od witryn i portali edukacyjnych oferujących wszelkiego typu informacje, pomoce dydaktyczne, poradniki dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Wiele czasu zajmuje jednak wyłowienie z tej bogatej oferty stron rzeczywiście wartościowych. Młodzież coraz rzadziej korzysta z czytelni i bibliotek, znaczną część swojej wiedzy czerpiąc z zasobów dostępnych w Internecie.

 

Postanowiliśmy zrobić przegląd najciekawszych i najczęściej używanych portali, zastanawiając się przy tym nad ich faktyczną jakością.

 

Zacznijmy od podstaw, czyli od najbardziej klasycznego kompendium wiedzy, jakim są publikacje przygotowane przez PWN.

 

Encyklopedia i słownik języka polskiego

Encyklopedia, słownik języka polskiego, wyrazów obcych i ortograficzny znane są doskonale z papierowych wydań. Istnieją również ich wersje online, o tyle wygodniejsze od tradycyjnego wydania, że gwarantują błyskawiczny dostęp do poszukiwanych fraz. Słabą stroną tego wydawnictwa, jest fakt bardzo wolnej reakcji na zmiany, a zatem informacje prezentowane na stronach pochodzą często sprzed kilku lat czy miesięcy, a wielu haseł wcale nie ma. Bez wątpienia jest to jednak wiarygodne źródło informacji, poza tym internauci mogą skorzystać z wielu dodatkowych rozwiązań. Szczególnie warta polecenia jest poradnia języka polskiego. Na stronach PWN grupa językoznawców, wśród których znajdują się kierownik Redakcji Słowników Języka Polskiego dr Mirosław Bańko, a także prof. Jerzy Bralczyk oraz dr Jan Grzenia, odpowiada na pytania językowe nurtujące internautów. Najciekawsze z nich są publikowane na witrynie wydawnictwa.

 

 

Wikipedia

Jednym z najciekawszych projektów jest bez wątpienia Wikipedia. Powstała w 2001 roku i w ciągu zaledwie kilku lat stała się największą w Internecie, bezpłatną encyklopedią. Ten wielojęzyczny projekt opiera się na aktywnej pracy wielu użytkowników, którzy nieustannie dodają nowe artykuły i modyfikują treść już istniejących. Zaletą tego rozwiązania jest bez wątpienia fakt, że informacje są aktualne, a ich zakres znacznie przekracza wiedzę zgromadzoną w standardowej encyklopedii. Wada to niestety możliwość nadużyć i wpisywania fikcyjnych informacji, które mogą zostać zweryfikowane dopiero po dość długim czasie, jak już miało to wcześniej miejsce. Autorzy zaznaczają jednak jasno, że choć artykuły są nieustannie poprawiane przez użytkowników, jeśli ktoś chciałby się nimi posłużyć w pracy czy podczas nauki, warto je sprawdzić w innych wiarygodnych źródłach. Oznacza to zatem, że jako elementarz wiedzy wyjściowej Wikipedia stanowi niezastąpione narzędzie, nie można jej jednak traktować jak wyroczni.

 

Efektem rozwoju Wikipedii są projekty siostrzane - Wikiźródła, Wikicytaty, Wikiwersytet, Wikibooks, Wikinews, Wikisłownik, Wikispecies, Wikimedia Commons.

 

Warto wiedzieć:

Nazwa Wikipedia powstała ze złożenia dwóch słów – „wiki” i „encyklopedia”. Wiki to rodzaj stron internetowych, możliwych do projektowania i edycji wprost z przeglądarki, a także takie oprogramowanie, które umożliwia tworzenie zawartości stron przez wielu różnych użytkowników.

 

 

Portal Wiedzy

thumb_cyberwiedza_fotoJedną z najszerszych ofert informacji encyklopedycznych proponuje portalwiedzy.onet.pl. Wśród dostępnych słowników znajdziemy tam: ortograficzny, frazeologiczny, języka polskiego, synonimów i antonimów, poprawnej polszczyzny. W portalu umieszczono również Nowy słownik gwary uczniowskiej czy Słownik krzyżówkowy. Poza tym możemy skorzystać online z Leksykonu biznesu, Encyklopedii marketingu, Słownika wyrazów obcych, Encyklopedii prawa czy Wielkiej księgi imion.


Poza wiedzą encyklopedyczną znajdziemy tam kursy online, filmiki edukacyjne, testy online, krótkie ściągi tematyczne, fragmenty książek i artykuły prasowe, również z czasopism tematycznych.

 

Języki obce

Szczególnie chętnie internauci używają słowników języków obcych. Można skorzystać w tym celu z wielu dostępnych stron specjalizujących się w tej tematyce, na przykład: multislownik.pl, dict.pl, slovnyk.org, czy „tłumacz” będący częścią wspomnianego już Portalu wiedzy. Chyba jednak najciekawszym portalem w tej grupie jest ling.pl. To największa baza słowników języka angielskiego, w tym również wielu specjalistycznych, takich jak: wojskowy, terminologii prawniczej, potocznego języka biznesu, zwrotów brytyjskiego angielskiego, slangu, religijny, terminów komputerowych, medyczny i wiele innych. Ta prawdziwa wszechnica wiedzy umożliwia również dostęp do słowników kilku innych języków, w tym francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

 

Część portali oferuje również możliwość nauki online. Taką rolę spełnia między innymi ang.pl. To vademecum języków: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego. Prócz niezbędnych danych podstawowych oferuje też testy oraz poszerzoną wiedzę z gramatyki czy nauki słownictwa. Można tu również uzyskać informacje na temat egzaminów międzynarodowych, programów wymiany zagranicznej czy studiów wyższych.

 

Więcej serwisów

Ulubionym autorem leksykonów wszelkiego typu pozostaje ciągle Władysław Kopaliński. Nic więc dziwnego, że i fragment jego pracy znalazł się w sieci. Na stronie slownik-online.pl umieszczono znakomity Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, zawierający tysiące słów ilustrujących najistotniejsze zjawiska w różnych dziedzinach życia, w tym: kulturze i cywilizacji, nauce, technice, polityce, obyczajach czy modzie.

 

Dużą popularnością cieszy się również serwis cytaty.pl. Jak twierdzą jego twórcy to największy internetowy zbiór cytatów, przysłów, sentencji i aforyzmów. Zbiory obejmują bardzo ciekawy wybór myśli z całego świata. Wyszukiwać możemy wpisując słowo, jakie chcemy, by znalazło się w cytacie, czy też skorzystać z którejś z kilkunastu dostępnych kategorii.

 

Nauczyciele, a także uczniowie i ich rodzice docenią również portal interklasa.pl. Można tu uzyskać szereg ciekawych informacji dotyczących przedmiotów szkolnych, podzielonych na serwisy tematyczne m.in.: historia, chemia, geografia, biologia, religia, WOS czy języki obce. Dostępne są także zbiory lektur szkolnych, multimedialne pomoce naukowe, porady, animacje edukacyjne, testy egzaminacyjne, a także propozycje scenariuszy lekcji i prezentacji multimedialnych, informacje o kursach i porady prawne.

 

Nietuzinkowy serwis oferuje również gazeta.pl/edukacja. Interesujące informacje znajdą tu zarówno szóstoklasiści, uczniowie gimnazjów, liceów, jak i studenci. W zasobach portalu umieszczono teksty dyktand, omówienia lektur szkolnych, testy kompetencji językowych, materiały do egzaminów wraz z przykładowymi testami, informacje o szkołach oraz studiach wyższych itp.


Wielką popularnością cieszą się portale gromadzące zasoby wiedzy skrótowej – najbardziej poszukiwanej przez uczniów, takie jak sciaga.pl, bryk.pl. Założeniem jest przekazanie wiedzy w skondensowanej formie. W związku z tym, że część materiałów nadsyłana jest przez samych użytkowników, należy jednak podchodzić do ich wiarygodności ze sporym krytycyzmem.

 

Trendem ostatnich lat jest ograniczanie dostępu do coraz większych zasobów wiedzy, zdecydowana większość portali tego typu wprowadziła opłaty za korzystanie z pełnych wersji opracowań danego tematu.

 

Warto wiedzieć: Wiele firm zajmujących się dystrybucją programów multimedialnych czy kursów językowych oferuje również możliwość korzystania online z płatnych repetytoriów przedmiotowych (m.in. biologia, chemia, geografia, historia, j. polski), a także testów językowych przygotowujących do egzaminów.