wiedza_dopasowana

Jak wykorzystać technologie informatyczne w codziennym życiu?
Jakie możliwości oferuje komputer podłączony do Internetu?
W jaki sposób chronić dane?

Na te i wiele innych pytań odpowie nasz poradnik, wypełniony praktycznymi i fachowymi informacjami.

 

 

Kampania przeciw wirusom

1

Komputer podłączony do Internetu jest każdego dnia narażony na ataki wirusów oraz szereg innych zagrożeń, które mogą skutkować utratą cennych danych lub poważną awarią sprzętu. Aby uniknąć wielu zagrożeń wystarczy przestrzegać kilku zasad i posiadać podstawowy zakres informacji na temat bezpieczeństwa pracy w środowisku informatycznym. Co warto wiedzieć? Jak się bronić? Przedstawimy Państwu kilka ważnych wskazówek.

 

Więcej...

 

 

 Dane pod specjalnym nadzorem

2Przechowując w systemach komputerowych istotne dane, musimy być świadomi zagrożeń związanych z ich utratą bądź kradzieżą. Warto zatem znać kilka podstawowych zasad, których powinien codziennie przestrzegać każdy odpowiedzialny Użytkownik. W artykule zamieściliśmy szereg przydatnych informacji, o których warto pamiętać w trakcie codziennej pracy przy komputerze.

 

Więcej...

 

 Nowy komputer, nowe możliwości

3

Zakup nowego komputera to tylko pozornie inwestycja bardziej kosztowna niż utrzymywanie starego sprzętu, czy też jego rozbudowa. Dynamika rozwoju nowoczesnych technologii sprawia, że sprzęt komputerowy starzeje się w zawrotnym tempie. Dlatego też warto pamiętać, że, nawet jeśli używamy komputera głównie do obsługi edytorów tekstu czy kilku niezbyt wymagających programów, również musimy dokonywać ich cyklicznej wymiany na nowe.

 

Więcej...


 

W sieci usług

4

Według badania CBOS z lipca 2009 r., większość dorosłych Polaków (65%) ma w domu komputer osobisty, z czego stały dostęp do Internetu posiada 56% Polaków. Dostęp do Internetu rośnie proporcjonalnie do wzrostu dochodów oraz wielkości miejsca zamieszkania. Zaskakujące jest jednak, że najczęstszym podawanym powodem rezygnowania z podłączenia do globalnej sieci w gospodarstwach domowych, jest brak potrzeby, podczas gdy zarówno koszty sprzętu, jak i usług znajdują się na dalszych pozycjach.

 

Więcej...


 

Cyberwiedza

5Internet wręcz pęka w szwach od witryn i portali edukacyjnych oferujących wszelkiego typu informacje, pomoce dydaktyczne, poradniki dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Wiele czasu zajmuje jednak wyłowienie z tej bogatej oferty stron rzeczywiście wartościowych. Młodzież coraz rzadziej korzysta z czytelni i bibliotek, znaczną część swojej wiedzy czerpiąc z zasobów dostępnych w Internecie.

 

Więcej...


 

Ofensywa e-learningu

6

Zagadnienie e-learningu robi u nas ostatnio zawrotną karierę. Liczba osób chcących w ten sposób zdobywać czy podwyższać swoje kwalifikacje rośnie z każdym rokiem. Wśród form dokształcania dostępnych poprzez Internet, znajduje się bogata oferta kursów zawodowych, przedmiotowych i językowych. Coraz więcej uczelni udostępnia również program studiów i to nie tylko na kierunkach technicznych.

 

Więcej...


 

E-pełnosprawni

7W Polsce żyje ok. 5,5 miliona osób niepełnosprawnych. Dzięki Internetowi otrzymują oni możliwość łączności ze światem na skalę znacznie szerszą niż było to możliwe dotychczas. Zwiększa to ich samodzielność oraz niezależność. Bez konieczności wychodzenia z domu mogą zrobić zakupy, podjąć naukę, uzyskać szereg istotnych informacji, a także skontaktować się z różnego typu instytucjami.

 

Więcej...

 Jak korzystać z programów zgodnie z prawem?

8Każdy z nas na co dzień korzysta z wielu programów komputerowych: systemu operacyjnego, edytora tekstów, przeglądarki internetowej i innych. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że programy te posiadają bardzo różniące się od siebie zgody na użytkowanie, nazywane licencjami.

 

Więcej...